skok na glavno vebino skok na navigacijo izjava o dostopnosti

Projekti

ŽIVETI Z DEDIŠČINO

 

Naslov projekta: Živeti z dediščino: knjižnica kot vir znanja o kulturni dediščini

 

Razpis: PROGRAM ERASMUS+ 2024, aktivnost Mobilnost osebja in učečih se odraslih v splošnem izobraževanju odraslih za neakreditirane institucije – KA122-ADU

Številka projekta: 2024-1-SI01-KA122-ADU-000220912

Trajanje: 18 mesecev (01. 07. 202431. 12. 2025)

 

Knjižnica Ivana Potrča Ptuj opravlja pomembno vlogo središča za vseživljenjsko učenje za vse generacije, med drugim za odrasle in starejše odrasle, ki niso več del izobraževalnega sistema. Pomembno vlogo imamo pri ohranjanju kulturne dediščine, promoviranju njenega pomena ter njenem približevanju lokalni skupnosti preko izvajanja domoznanske dejavnosti. V tesnem sodelovanju s prebivalci gradimo domoznansko zbirko, ki je odraz ustvarjalnosti in identitete lokalnega okolja in kot taka naša pisna kulturna dediščina.

Domoznanske vsebine in druge vsebine kulturne dediščine so vse bolj prisotne tudi na spletu. Da bi uporabnike lažje podpirali pri učenju in uporabi ter samostojni izgradnji spletnih vsebin kulturne dediščine, želimo okrepiti kompetence strokovnih delavcev, da bodo znali na inovativen način učečim se približati kulturno dediščino, jim pomagali dvigniti raven digitalne pismenosti in razumevanje načel etične uporabe vsebin.

Cilj je okrepiti povezovanje z uporabniki vsebin kulturne dediščine, oblikovati konkretne ukrepe za njihovo večje aktivno vključevanje v domoznansko dejavnost in ustrezno izobraziti strokovni kader za delo z učečimi se odraslimi za ozaveščanje o pomenu kulturne dediščine. V sodelovanju s partnerskimi organizacijami doma in v tujini želimo najti nove metode in oblike dela in primere dobrih praks ter vse našteto prenesti v svoje delovno okolje in v korist učečih se odraslih.

V času trajanja projekta bomo izvedli delovni obisk knjižnic in sorodnih kulturnih ustanov na Hrvaškem in se udeležili dveh strukturiranih tečajev v Italiji in Grčiji. Prenos primerov dobrih praks knjižnic in drugih kulturnih ustanov iz mednarodnega okolja bo omogočil izboljšanje kvalitete našega dela, pospešil razvoj knjižnice ter omogočil nova mednarodna sodelovanja. Strokovni delavci v knjižnici bodo pridobljena znanja lahko uporabili pri načrtovanju in nadgradnji programov in vključevanju učečih se odraslih v knjižnične izobraževalne vsebine.

Logotip Erasmus+