web cover1

Predstavitev znanstvene monografije dr. Aleksandra Lorenčiča

Knjižnica Ivana Potrča Ptuj v sodelovanju z ZRC SAZU, Inštitutom za novejšo zgodovino in Slovensko matico vabi na predstavitev znanstvene monografije dr. Aleksandra Lorenčiča

From dreams of »second Switzerland« to capitalism without a human face. The path of economic independence and Slovenian economic transition

Pogovor o knjigi bo potekal v sredo, 10. novembra 2021, ob 11. uri v razstavišču knjižnice.

Dogodek bo mogoče v ŽIVO spremljati tudi na YouTube kanalu knjižnice.

Knjiga obravnava osrednje procese gospodarske tranzicije, ki so spremenili gospodarsko sestavo, jo učvrstili in posodobili do te mere, da je slovensko gospodarstvo lahko hitreje dohitevalo razviti svet. Cilji avtorjevega zgodovinskega iskanja in spraševanja so pot v tranzicijo, vstopanje Slovenije v različne mednarodne integracije, makroekonomska stabilizacija, privatizacija in prestrukturiranje gospodarstva. Osvetli tudi problematiko regionalnega razvoja in ugotavljanja razlogov, zaradi katerih v obravnavanem obdobju ni prišlo do načrtovanega zmanjševanja medregionalnih razlik. Posebna pozornost je namenjena gospodarski kriminaliteti, ki je tako posameznikom kot podjetjem in državi povzročila ogromno finančne škode. Avtor v argumentirani pripovedi predstavi tudi značilnosti in dosežke procesa gospodarske preobrazbe v Srbiji ter na Hrvaškem, Češkem, Madžarskem in Poljskem.

Knjiga je dostopna tudi v elektronski obliki. Izšla je ob finančni podpori Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije v soizdajateljstvu ZRC SAZU (Založba ZRC), Inštituta za novejšo zgodovino in Slovenske matice.

Dogodek bo fotografiran in sneman ter izveden v skladu s higienskimi priporočili NIJZ.
Število obiskovalcev je omejeno, potrebne so predhodne prijave (glej spodaj) in izpolnjevanje pogoja PCT.

Začetek: 10.11.2021 ob 11:00

Konec: 10.11.2021 ob 12:00